reklama

Exkurzia do “druhej“ Malajzie – Beko National Park, Sarawak

Nie je Malajzia ako Malajzia. Tie sú totiž dve. A tá onakvejšia je na Borneu. Aj keď Malajský polostrov poskytuje veľa nádherných miest, skutočné poklady Malajzie ležia v jej ostrovnej časti ktorá sa rozkladá na severe ostrova Borneo. Okrem prírodných krás sa tu nachádza aj poklad pre Malajziu najdôležitejší, jej čierne zlato.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Na prvé stretnutie s Borneom som si vybral hlavné mesto štátu Sarawak - Kuching a priľahlý národný park Beko, ktorý je najstarším národným parkom v Malajzii. Tento národný park je zo všetkých najlepšie dostupný pretože je od hlavného mesta vzdialený len asi 30 kilometrov. Medzi jeho hlavné lákadlá patrí okrem nádherného pobrežia s množstvom prekrásnych skalných útvarov aj zvláštny druh opíc s veľkým nosom pripomínajúcim uhorku.

Cesta do hlavného mesta štátu Sarawak Kuchingu sa niesla v znamení asi trojhodinového meškania kôli búrke. Nakoniec ale všetko dobre dopadlo a kolesá lietadla sa s miernym trhnutím dotkli pristávacej plochy. Konečne poriadna exotika. Borneo, tretí najväčší ostrov sveta, po Grónsku a Sumatre. Okrem Sarawaku a Sabahu ktoré patria Malajzii je tu minisultanát Brunej a obrovská časť patriaca Indonézii. Aj keď je Sarawak súčasťou Malajzie, má osobitné colné predpisy a aj Malajčania z polostrova potrebujú na vstup na jeho územie pas alebo identifikačnú kartu a môžu sa tu zdržať len ako turisti. Sabah a Sarawak by sa kôli svojmu ropnému bohatstvu z ktorého sa im vraj ujde len malý zlomok, radi oddelili od Malajzie, ale podľa miestnych malajských novín ich vraj drží strach zo zabratia Indonéziou ktorému by sa nevedeli sami ubrániť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prišiel som večer, keď už bola tma, a tak prvý výhľad na mesto bol až z izby hotela a z vyhliadkovej reštaurácie pri raňajkách ktorá bola na osemnástom poschodí, a teda výhľad na mesto bol výborný. Mesto má okolo 700 tisíc obyvateľov, čo je asi desatina Kuala Lumpuru. Nachádza sa na brehoch rieky ktorá neďaleko ústi do mora. Okrem niekoľkých výškových budov, zvláštnej budovy miestneho zastupiteľstva vidno len kopu nízkych domčekov okolo rieky a prales a pomerne vysoké hory v pozadí.

Hlavným cieľom bol Bako National Park ktorý sa nachádza na polostrove asi 30 kilometrov od mesta. Presnejšie autom či autobusom sa dostanete do dediny Bako ktorá je pri ústí rieky do mora. Odtiaľ sa po registrácii vydáte člnom či už do Park HQ alebo na obhliadku pobrežia. Hlavnou vecou ktorú som chcel vidieť boli skalné sochy vytvorené eróziou. Je to taká typická pohľadnicová fotografia z parku. Cena za dopravu je podľa cenníka a do Park HQ čo je dosť blízko za ústím rieky je to jednosmerne 8 Euro. Cesta k vzdialenemu ostrovu Pulau Lakei ktorý je pri výbežku polostrova vás vyjde na 50 Euro. Je to možno 20 kilometrov a zdá sa mi to prehnané. Pravda ak ste v člne piati, tak sa to nezdá až také drahé. Každopádne poznámky domorodcov že niečo je ďaleko a benzín je drahý mi pripadajú smiešne keďže benzín tu stojí asi 30 centov za liter. Nuž každý sa snaží zarobiť ako vie a turisti sú dobrý zdroj. Ku chvále miestnych ľudí však slúži, že cenník je dodržiavaný, tak pri člnoch ako aj pri jazde taxíkom a nikto sa ma nepokúsil ošklbať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cesta člnom je zážitok a keďže je monzúnové obdobie, more je nepokojné a občas to trochu hádže. Ale to je len ako bonus. Pobrežie okolo ktorého som sa nechal odviezť až na dohľad ostrova je jednoducho nádherné. Strmé skaly, malé piesočnaté pláže ukryté v malých zálivoch. Nádhera. Do tohto by zapadla už len stará pirátska loď a drevený čln ktorý vás vezie na breh novej pevniny.

Známy obrázok skalných sôch ktorý bol hlavným cieľom

Obrázok blogu

Pohľad na budovu miestneho zastupiteľstva

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hora v pozadí.

Obrázok blogu

Kampung Bako, východiskový bod do parku.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Kamenné sochy

Obrázok blogu

Pohľad na sochu zblízka...

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Cestou naspäť, keď už som sa dosť vynadíval na ten kamenný útes ktorý je motívom na pohľadniciach, sme sa zastavili na Park HQ. Sú tam mostíky a mólo na pobreží, malý obchodík a reštaurácia ak sa to dá tak nazvať a pár chatiek na ubytovanie. Vyzerá to tam celkom pekne, turistické chodníky sú naozaj označené pravdivo, teda kilometer vám bude trvať hodinu. Aj keď cesta krížom cez park má asi 13 kilometrov, je strmá a kamenistá hneď na začiatku a keď som pri ceste uvidel prvého hada, predsa len som usúdil že po vode je to krajšie a hlavne bez hmyzu a všelijakej hávede. Dlhonosá opica sa nakoniec odvážila a prišla sa kŕmiť bližšie, a tak aj táto zvláštnosť parku neostala bez povšimnutia. Celkovo je to ľahko prístupný a dosť malý park, ale srýva veľa na malej ploche. Navyše, keďže je to malý polostrov, vám nehrozí aby ste sa vážnejšie stratili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vstup do národného parku.

Obrázok blogu

Pláž v blízkosti Park HQ.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vchod do pralesa

Obrázok blogu

Proboscius Monkey...

Obrázok blogu

Mesto Kuching je známe ako mačacie mesto. Kuching vraj znamená po čínsky mačka. Ktovie koľko je pravdy na pôvode názvu, pravdou však je že v meste je niekoľko sôch mačiek. Mne sa podarilo nájsť spolu dve a jedna z nich v centre je naozaj dôstojná Mačacia fontána.

Hlavný mačací monument Kuchingu.

Obrázok blogu

Toto bol môj prvý výlet na Borneo a týmto zároveň posunul latku poriadne vysoko. Uvidím či sa podarí ju prekonať vychýrenému jaskynnému systému v Gunung Mulu National Park kde sa chystám nabudúce.

Matúš Lazúr

Matúš Lazúr

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  1 351x

Dokážem usedavo ležať. Zoznam autorových rubrík:  AustráliaMalajziaSúkromnéNezaradenéVeda a technikaO dobe kovidovej

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu