O troch vozoch

Autor: Matúš Lazúr | 1.4.2011 o 18:40 | Karma článku: 8,77 | Prečítané:  1681x

Stavili sa raz  kapitalista, socialista a feudál, ktoré zriadenie bolo v histórii  najlepšie.  Dohodli sa, že každý dostane tažký voz s nákladom a 100 ľudí. Kto z nich prekoná určenú cestu za kratší čas, vyhrá.

Problém bol, že každý z pridelených ľudí sa chcel na voze viezť a tlačiť nechcel nikto.  Feudál vybral spomedzi ľudí niekoľkých, dal im korbáče a zvyšok prinútil tlačiť voz. Tak akosi horko ťažko putovali krajinou ľudia sa neustále búrili ale napokon prišli do cieľa.

Kapitalista nepustil na voz nikoho okrem seba, ale vyhlásil, že tí, ktorí budú najusilovnejšie tlačiť, sa časom dostanú hore na voz a zvyšok cesty sa budú viezť. Aj ten sa akosi dostal do cieľa a dokoca prišiel prvý.

No a socialista najprv nechal tlačiť všeetkých, no keď sa ľudia začali búriť, vyhlásil, že všetci predsa majú právo viezť sa a všetci nasadli na voz. V tom okamihu sila, ktorá poháňala voz dopredu, akýmsi nepochopiteľným spôsobom zmizla a voz zastal. No nik sa nechcel vzdať ťažko nadobudnutého práva viezť sa na voze a tak tam ostali stáť.

 

A poučenie: Vždy musí niekto tlačiť. Jediný spôsob ako pomôcť tlačiacim je viesť voz po dobrej rovnej  ceste a jediný spôsob ako presvedčiť ľudí že voz sa môže  hýbať aj keď ho už nemá kto tlačiť je nasmerovať ho dole kopcom.

Čoraz viac krajín  ukázuje  ako dlho a spokojne dokázali udržať ilúziu napredovania za veľkého nadšenia svojich občanov. Voz sa dole kopcom rozbiehal a nadšenie nemalo hraníc. Teraz sa voz zastavil a obávam sa,  že prísľub miesta na voze pre najlepšíe tlačiacich tam  už  nazaberie...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?