Ilegáli

Autor: Matúš Lazúr | 4.6.2015 o 14:34 | Karma článku: 5,59 | Prečítané:  671x

Masy utečencov z Afriky plávajú k európskemu pobrežiu s vidinou lepšieho života. Ideál ďalekej bohatej Európy kde sa všetci majú lepšie už len preto že tu žijú ich láka zaplatiť organizovaným pašerákom ľudí nemalé sumy.

Bez ohľadu na to z akých pohnútok ktokoľvek ilegálne prekročí hranice EU jeho štatút je jediný - ilegálny imigrant dopúšťajúci sa narušenia hraníc suverénneho štátu. Ako taký nemá právo sa na území EU slobodne pohybovať. Jeho miesto pobytu by malo byt jediné, a to strážený utečenecký tábor kde sa rozhodne o jeho ďalšom osude.  Bez ohľadu na humanitárny aspekt imigrácie, prvoradou povinnosťou všetkých členských štátov EU je ochrana vonkajších  hraníc a bezpečnosť vlastných obyvateľov.

Každý ilegálny imigrant ktorého pôvod, pohnútky a identita sú neznáme, prestavuje  v prvom rade bezpečnostnú hrozbu pokiaľ sa nedokáže opak. 

Je samozrejmé že krajiny na ktorých pobreží dochádza k vyloďovaniu veľkého množstva utečencov si s takýmto prílivom nedokážu poradiť a žiadajú akúkoľvek akciu ktorá by ich v tejto situácii odbremenila.  Musia si ale uvedomiť že ochrana vonkajšej hranice EU je ich povinnosťou ku ktorej sa zaviazali. Ich vyhrážky že budú udeľovať ilegálnym imigrantom občianstvo aby sa ich čo najskôr zbavili by mali byť opätované hrozbou zavedenim hrainčných kontrol voči krajine ktorá nie je schopná dostať svojim záväzkom o ochrane hraníc EU. Stredomorské krajiny ťažiace zo svojej polohy sa nedelia s príjmami za cestovný ruch, tak isto by nemali žiadať prerozdeľovanie rizika ktoré je s existenciou námornej hranice spojené. 

Humanitárnu situáciu v krajinách Afriky nie je možne riešiť presťahovaním desiatok miliónov týchto ľudí do Európy.  Politická situácia v Afrike je dôsledkom umelo vytvorených a udržovaných vlád po získaní samostatnosti, kedy sa bývalé kolónie stali bábkami v rukách ekonomicky silných krajín hájacich svoje regionálne zájmy podporou rôznych diktátorských režimov, ktoré sa časom vymkli z rúk, či svojim tvorcom prestali odrazu vyhovovať, následkom čoho krajiny upadali do dlhodobej občianskej vojny.  

Krajiny ktoré držali pokope diktátori so zahraničnou podporou rozdeľuje etnická a  náboženská neznášanlivosť ktorú inak ako silnou  rukou režimu v nich  nebolo  možné potlačiť. Dnes sa krajiny zmietajú v občianskych konfliktoch, ale na rozdiel od minulosti majú troj či štvor-násobnú populáciu a množstvo ozbrojených skupín bez akejkoľvek spoločnej kontroly či vlády.

Takýto stav plodí množstvo ľudí, ktorí sa na vzniknutej situácii nijako nepodieľali a naozaj túžia len dostať sa preč z násilím zmietanej krajiny ich pôvodu. Do tejto situácie vstupujú pašerácke skupiny ktoré im ponúkajú pomoc dostať sa do vysneného ďalekého sveta kde možno  mnoho ich príbuzných už dlhé roky žije. Je možné predpokladať že tí chudobnejší nebudú voliť útek do Európy za niekoľko tisíc dolárov ale skôr sa pokúsia dostať do niektorej susednej krajiny. Mnoho z imigrantov plaviacich sa k brehom Európy to robí s vidinou  dobreho života v niektorej z vyspelých krajín EU , zrejme dobre živenou nadháňačmi pašerákov.

Situácia nemá žiadne jednoduché riešenie.  Prístup ilegálnych migrantov na územie EU a ich viac menej voľný pohyb je ohrozenim bezpečnosti. Množstvo prisťahovalcov ktoré je EU schopná prijať je ďaleko menší ako množstvo ktoré by sa povzbudené takouto politikou EU do nej rozhodlo dostať. Tj, prerozdelenie medzi krajiny EU nič nerieši. maximálne ak akútny stav,  skôr môže byť príčinou neskôr ešte rozsiahlejšieho problému.Tu nejde o 20 či aj 100 tisíc ale potenciálne milóny ľudí mieriacich do EU často bez reálnej predstavy aj možnosti začleniť sa do spoločnosti akceptovaťeľným spôsobom.

Pre EU najlepšim riešenim by bolo obsadenie  serverného pobrežia Afriky  a vytvorenie  chráneného humanitárneho pásma v ktorom by boli budované humanitárne centrá pod kontrolou a správou medzinárodných organizácii. Nie je to o nič menej prijateľné ako už uskutočnené vojenské zásahy na územiach týchto štátov.  Bez stabilizácie regiónu  aj za cenu nútenej správy v rozsiahlych regiónoch na severe Afriky je problém dlhodobo neriešiteľný.Problém Afriky sa totižto musí riešiť v Afrike samotnej, nie importom jej problémov na pôdu Európy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?